Praca za darmo

Często jestem pytany o to, jak zacząć zarabiać w  nowym zawodzie, zwłaszcza jeżeli wymaga on kreatywności lub zdolności artystycznych. Wielu ludzi pisze książki, nagrywa albumy, maluje obrazy, ale nie udaje im się ich sprzedać. Artyści, mimo naprawdę dużych umiejętności, nie potrafią znaleźć klientów i nie wiedzą jak sprawić by inni zaczęli im płacić.

Tak naprawdę wystarczy skupić się na dostarczaniu wartości, zamiast kombinować jak tu coś zarobić. Zarówno tworzenie dzieła sztuki, jak i nabywanie nowych umiejętności, nie dostarcza nikomu żadnej wartości, a jeżeli nie dostarcza wartości, to nie będzie generować zysku. Z drugiej strony, kiedy dzielimy się umiejętnościami lub dokonaniami z innymi, to niesiemy ze sobą wartość, w której tkwi potencjał do zarabiania pieniędzy.

Jak wielu ludzi podziwia twoje nowe prace każdego dnia? Jeżeli trzymasz je cały czas w garażu, to nie ma możliwości żeby dostarczały wartość, a co dopiero uwolniły swój zarobkowy potencjał.

Jednym z najlepszych sposobów zaprezentowania innym wartości twoich prac, jest dzielenie się nimi za darmo. Dzięki temu ułatwiasz ludziom otrzymanie twojej wartości.

Na przykład: Jeżeli chcesz zarabiać jako twórca serwisów internetowych, skup się na oferowaniu swoich umiejętności za darmo. Przyjmij tyle zleceń, ile dasz radę wykonać. Zawsze proś o rekomendacje twoich usług znajomym. Skup się na klientach, którym możesz dostarczyć dużo wartości w stosunkowo krótkim czasie. Odmawiaj przyjmowania zleceń zbyt kłopotliwych lub czasochłonnych. Jeżeli jesteś wystarczająco dobry w tym co robisz, to z pewnością będziesz miał bardzo dużo propozycji wykonania stron internetowych. Kiedy ilość zapytań od zainteresowanych przerośnie twoje oczekiwania, możesz powoli zacząć pobierać opłatę za swoje usługi. Niektórzy z twoich „darmowych” klientów, z czasem będą chcieli ponownie skorzystać z twoich sprawdzonych usług, tym razem płatnych. W międzyczasie powinieneś także dostawać nowe zlecenia od tych, którym zostałeś polecony.

Ten sam sposób wykorzystała moja żona Erin, kiedy zaczynała przeprowadzać sesje uzdrawiające. Na początku dzieliła się umiejętnościami z rodziną, znajomymi i kilkoma prywatnymi klientami, aż w końcu przyszedł moment, w którym mogła zacząć pobierać opłaty za swoje usługi. W ciągu pierwszych 12 miesięcy podnosiła ceny cztery lub pięć razy, żeby nadążyć za popytem.

W pracy, która wymaga kreatywności, musisz znaleźć sposób, żeby jej efekty dostały się w ręce innych ludzi za darmo. Pytaj innych o to, jak im się podoba twoja praca. Zachęcaj do tego żeby dzielili się tym co stworzyłeś z jak największą liczbą osób. Nie przejmuj się pieniędzmi. Skup się na dostarczaniu ludziom twojej pracy.

Ponownie występuje ten sam schemat – jeżeli wykonujesz swoją pracę wystarczająco dobrze, ludzie otrzymają wartość i z chęcią przekażą ją dalej.

Postaraj się ułatwić ludziom dzielenie się twoimi dokonaniami, jednocześnie ograniczając koszta. Załóżmy że jesteś malarzem. Jeżeli miałbyś każdemu dawać po jednym obrazie za darmo, to straciłbyś dużo czasu i pieniędzy. W takiej sytuacji dobrym wyjściem może się okazać udostępnianie przez Internet, tapet z twoją grafiką, np. jako tło na pulpit. Jeżeli uda ci się przekonać właściciela restauracji, żeby powiesił twój obraz w swoim lokalu, to zobaczy go mnóstwo ludzi, którzy będą dla ciebie potencjalnymi klientami.

Zastosowałem takie samo podejście w moim biznesie z grami komputerowymi. Udostępniałem darmowe gry w wersji demo i starałem się, żeby dotarły one do jak największej liczby odbiorców. Dzięki temu wiele osób  zdecydowało się kupić oryginalne, pełne wersje. Ponadto, żeby jeszcze bardziej zminimalizować ryzyko, oferowałem 60-dniowy zwrot pieniędzy do każdej zakupionej gry. Ludzie z mojej branży uważali, że takie posunięcie może być zbyt radykalne jak na oprogramowanie dostępne do pobrania w Internecie, jednak dzisiaj taka praktyka jest już dość powszechna. Moim głównym założeniem było sprawienie, żeby ludzie z łatwością akceptowali i cieszyli się wartością, którą chciałem się z nimi podzielić.

Może się okazać, że ludzie nie będą akceptować twojej pracy nawet za darmo i nikt nie będzie chciał polecać twoich usług. W takim wypadku oznacza to, że albo musisz popracować jeszcze nad swoimi umiejętnościami, albo zmienić grupę docelową do której kierujesz swoje usługi.

Wielu ludzi ma wyznaczony określony standard życia, który chcą utrzymać. Sugeruję, żebyś spróbował także zachować określony standard dzielenia się z innymi. Jeśli uda ci się zachować standard dzielenia się, to z pewnością będzie ci łatwiej utrzymać określony poziom życia.

Mimo że na początku może się wydawać inaczej, to praca za darmo może być doskonałym wypełniaczem twojego wolnego czasu. Poza tym, możesz wykorzystać takie podejście na wielu różnych płaszczyznach twojego życia. Praca za darmo nie jest lekarstwem na brak talentu, ale daje ci możliwość zbudowania źródła przychodu, opartego na twojej pasji.