Odkryj swoje mocne strony

Aby wybrać karierę, która naprawdę Ci pasuje, ważne jest aby mieć podstawową wiedzę na temat Twoich najmocniejszych stron. Zdolności i wiedza mogą być nabyte poprzez edukację, ale Twoje mocne strony są bardziej podstawowymi talentami. Przeważnie rodzimy się z nimi. Oczywiście możesz nadal rozwijać w sobie nowe talenty, ale w dziedzinach, w których posiadasz wrodzony talent masz niemalże niezrównaną przewagę.

Mocne strony to takie czynności, które przychodzą Ci naturalnie i łatwo. Twój mózg jest po prostu nastawiony by być dobry w tych rzeczach. Nie można nauczyć kogoś, aby był w tym tak dobry jak Ty, chyba że ta osoba również ma predyspozycje w tej samej dziedzinie.

Oceń swoje mocne strony

Jest wiele testów, które pomogą ocenić Ci Twoje mocne strony. Najbardziej polecam the Strengths Finder Test, który jest dostępny online z kluczem z książek Now, Discover Your Strengths lub Strengths Finder 2.0. Taki test pomoże Ci odnaleźć 5 Twoich najważniejszych zalet, z naciskiem na zdolności dotyczące kariery zawodowej.

Zrobiłem sobie taki test ponad rok temu. Wyniki moich pięciu najmocniejszych stron, to, w kolejności:

  1. Strategia– dobry w strategicznym myśleniu i planowaniu.
  2. Wkład– może wydajnie przetwarzać i przyswajać duże ilości informacji.
  3. Uczeń– dobry w zdobywaniu nowej wiedzy i umiejętności.
  4. Skupienie– zdolny do koncentrowania się w pełni i nie rozpraszania swojej uwagi.
  5. Znaczenie– oddany pracy nad ważnymi zadaniami; unika ulegania błahostkom.

Nie byłem zadziwiony tymi wynikami. Moje mocne strony dotyczą w większości zdolności umysłowych, w przeciwieństwie do tych towarzyskich i uczuciowych.

Zrozum swój mocne strony

Kiedy już ocenisz swoje mocne strony ważne jest, abyś zrozumiał co one oznaczają w praktyce. Jakie zadania wydają się być dla Ciebie stworzone? Jakie zadania są dla Ciebie męką?

Moje mocne strony sprawiają, że jestem dobry w rozumowaniu i pracowaniu nad abstrakcyjnymi koncepcjami. Sprzeczne lub dwuznaczne informacje na mnie nie działają. Zauważam zależności tam, gdzie inni widzą jedynie komplikacje. Jestem również bardzo dobry w podejmowaniu mądrych i strategicznie rozsądnych decyzji. Taki sposób myślenia jest dla mnie naturalny. Tak naprawdę nawet nie wiem jak to robię.

Zastosuj swoje mocne strony

Najszczęśliwszym człowiekiem będziesz robiąc karierę, która na co dzień pozwoli Ci wykorzystać Twoje mocne strony. Pozwoli Ci to dużo wnieść do Twojej pracy.

Patrząc na moje mocne strony najlepsza droga zawodowa dla mnie to taka, w której wykorzystywałbym moją zdolność strategicznego myślenia i pracowałbym nad skomplikowanymi i znaczącymi zadaniami, zwłaszcza w dziedzinie, którą inni ludzie uważają za skomplikowaną lub zawiłą. Sugeruje to, że byłbym dobrym przedsiębiorcą, doradcą biznesowym, pisarzem, psychologiem, fizykiem teoretycznym, matematykiem, programistą, twórcą profili przestępców, a także wiele innych.

W podobny sposób, moje główne zalety pomagają także wykluczyć zawody, w których nie czułbym się najlepiej, np. profesjonalny sportowiec, sprzedawca, muzyk, czy kierownik klubu nocnego.

Sugeruję, żebyś zrobił sobie co najmniej jeden test na mocne strony, po to aby uzyskać pewność co do Twoich wrodzonych zalet.  Pracując w zgodzie z Twoimi mocnymi stronami  będziesz: (1) dużo bardziej produktywny, (2) osiągał lepsze rezultaty, (3) bardziej się przyczyniał, (4) uzyskiwał większą rekompensatę, (5) cieszył się ze swojej pracy i (6) czuł się bardziej spełniony.

Jeżeli chcesz podzielić się z nami jakimiś innymi przydatnymi testami na odnalezienie swoich mocnych stron, napisz o nich na naszym forum.